Okul

Harf Devrimi Neden Yapılmıştır

Osmanlı Devleti’nin konuşma dili Türkçe ancak kullandığı alfabe Arapça olmaktaydı. İnsanların konuşma dilinden farklı yazı diline sahip olması okur yazarlık oranını oldukça düşürmüştür. Arap alfabesi Türk diline benzeşmeyen işaretler yer almaktaydı. Türk insanı için öğrenimi ve kullanımı uygun olan Latin alfabesinin kabul edilmesi için devrim gerçekleşmiştir.

Harf devrimi sayesinde Cumhuriyetimiz daha modern hale gelmiştir. Ülkenin dört bir yanında okur yazarlık seferberliği başlatılarak okuma yazma oranında artış sağlanmıştır. O dönemlerde eğitim alan öğrenciler öğretmen sıfatıyla okullarda eğitim vermekteydi. Harf devriminin ardından önemli değişiklikler sağlanarak yenilikler getirilmiştir. Bir çok ülke tarafından kabul edilen Latin alfabesi dünya üzerinde global harfte sayılmaktadır. Türklerin diğer dilleri öğrenmesi kolaylaşmış, okur yazarlık oranı artarak daha eğitimli ve geleceği parlak millet haline gelmişizdir.

Harf devrimi beraberinde ülkenin eğitim ve öğretim alanında kalkınmasında önemli etki yaratmıştır. Günümüzde kullandığımız alfabe latin alfabesidir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu