Okul

Göçlerin Doğal, Sosyal, Siyasal ve Ekonomik Nedenleri Nelerdir

Göçlerin meydana gelmesi ile doğal, sosyal, siyasal ve ekonomik alanda etkiler yaratır. Yaşanan göçler bölgesel olarak beraberinde etkileri oluşturur. Çeşitli başlıklar altında insanlar yaşamlarını sürdürebilir oluyorlar. Bunlara bağlı olarak insanlar göç eder.

Doğal nedenler
Erozyon, kuralık, deprem, volkanik püskürme, sel ve su baskınları, çığ düşmeleri, toprak kaymaları meydana gelir. İnsan nüfusunun artması sonucunda bölgenin kaynakları tükenmeye başlar. Zaman içinde çeşitli doğal olaylar oluşur.

Sosyal nedenler
Eğitim, sağlık, dini sebepler ve kültürel farklılıklar göçleri tetikler. Yaşadıkları yerlerde yaşam şartlarının yeterince elverişli olmaması etki yaratmaktadır. İnançlarından eğitim ihtiyacına kadar yetersiz olan bölgelerden daha gelişmiş yerlere göç edilmektedir.

Siyasal nedenler
Belirli bölgede savaş, mübadele, etnik çatışmalar, ihtilallerin yaşanması insanların yeni yaşam alanı aramaya itiyor. Yaşanan olumsuz etkiler insanların huzurunu bozduğundan daha huzurlu rahat yaşam alanları aramalarını neden olmaktadır.

Ekonomik nedenler
İnsanların yaşadıkları yerde iş imkanlarının yetersiz olması daha gelişmiş kentsel alanlara yönelmelerine nedendir. Rahat alanlar insanlara huzur sağladığı gibi refaha ulaşmasını etkiliyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu