Okul

Saygı ve Hoşgörü İle İlgili Kompozisyon

Toplumda saygı ve hoşgörü, huzur ve birbirlerine olan bağları gösterir. İnsanların birbirlerini sevmesi hoşgörü göstermelerini sağlar. Sevdiklerini paylaşarak önemli değerlere ulaşırlar. Çevremize baktığımızda saygı ve sevgi olmasına rağmen hoşgörü oldukça azdır. Türk toplumunda özellikle hoşgörüsüzlük fazla olabiliyor.

İnsanların yaşadıkları yere göre değerleri artar. Trafikte yaşanacak ufak sorunlardan dolayı insanların hoşgörü göstermediklerine görebilirsiniz. Anlayış beraberinde hoşgörüyü getirir, eğitimsizlik hoşgörünün varlığını ortadan kaldırır. İnsanlar çevresel olarak kendilerini konular üzerinde haklı görüp sorunlarını kaba kuvvetle çözerler. Toplum içindeki bireylerin özgürlüklerine saygı göstermeli, görgü kurallarına dikkat ederek saygımızı gösterebiliriz. Saygı için hoşgörü gereklidir. Yaşından, becerisinden ve yaptıklarından dolayı saygı hoşgörü gösterilebilir.

İnsan en başta öğrendiklerini aile içinde öğrenir ardından sosyal hayatında devam ettirir. Saygı ve hoşgörü değerlerine bağlı kalırsa çevresinde de aynı tepkiyi alır. Hoşgörü göstermek erdemli davranış olarak insanlara yol gösterir. Huzur ve refahın artması için toplumun birbirlerine saygı, hoşgörü göstererek değerlerinin yükselmesi gerekir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu