Okul

Görgü Kuralları İle İlgili Kompozisyon

Görgü kuralları toplumun her kesiminin uyum göstermesi gereken kurallardır. Bize insan olduğumuzu hatırlatan, hayvanlardan ayıran kurallardır. Toplumun düzen içinde olmasını sağlayan kuralların başında terbiye, saygı, nazik olmamızdır. İnsanlar arasından ayrılmak ve farklılıklarını göstermek sahip olduğumuz görgü kurallarından oluşur.

Uygarlıklar düzeyine ulaşılması için gerekli olan kurallardır. Düşüncelerden sıyrılarak kendimizin rahat etmemizi sağlar. İnsanlar kaba, bencil ve düşüncesiz olmaları gelişimlerini olumsuz etkiler. Başkalarının haklarına saygı gösteren, belirli bir düzen içinde nazik ve duyarlı olmaları gerekir. Sağlıklı ve tutarlı davranışlar geleceklerine rehber olurlar. Bölgelere göre görgü kuralları kendi içinde değişiklik gösterebilir. İnsanların yaşamları ve yaşamlarını sürdürdükleri yere göre devamlı değişecektir.

Kibar davranışlar içinde olarak insanların yaşamlarını etkilememeliyiz. Toplum içine çıkmadan uygun elbiselerimizi giyerek kimseyi rahatsız etmemeliyiz. Düzgün görünüme sahip olmak, insanların saygısını kazanmakta yardımcı olurlar. Oturup kalkmasını bilmek, yemesinden içmesine kadar dikkat edersek toplum içinde saygıyı kazanırız. Görgü kuralları insanların saygısını gösterdikleri ve sınıflandırdıkları değerlerdendir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu