Okul

Görgü Kuralları İle İlgili Yazı

İnsanlar çevresine karşı sevgi ve saygı göstermelidir. Ne durumda olurlarsa olsunlar insanların birbirlerine karşı göstermesi gereken saygı görgü kurallarınca belirlenmiştir. Toplum içinde her fert birbirini tanımalı, saygı göstermeli, birbirlerine uyum sağlayarak kibar, saygılı, terbiyeli olarak güzel konuşmalıdır. Sorunları kavga gürültü ve görgü kurallarının dışına çıkarak değil hep birlikte sorunları dozunda tartışarak çözüme ulaştırmaları lazım.

Görgü kurallarına uymak insanları geliştirir, çağdaş modern hal almalarını sağlar. İnsanların karşısındaki karşı sorumluğu olduğunu bilmesi erdemliktir. Kendisini düşünmeden hareket eden kişiler çevresindekilere zarar vererek toplumun belirli bir kesiminin yaşamını olumsuz etkiler. Duygu ve düşünceler önemsenerek kararların alınabileceği bilinmelidir.

Toplumda çeşitli etnik yapılar vardır, bunlar kendi içinde görgü kurallarında farklılık gösterir. Görgü kurallarına uyan insanlar nazik, kibar, anlayışlı, saygılı ve sevgi gösterir. Uyulacak görgü kuralları toplum içinde büyük öneme sahiptir. Yaşayan her insanın özgür şekilde başkalarının yaşamlarını kısıtlamadan yaşamaları gerekir. Bizde ortak kurallar adı altında görgü kurallarına uyum sağlamalıdırlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu