Okul

İlk Yardım İle İlgili Yazı

Hasta ve yaralıya doktordan önce yapılacak acil müdahaleye ilk yardım denir. İlk yardım duruma göre hayati önem taşır. Yapılacak ilk müdahale kişinin hayatının kurtaracağı gibi yanlış yapılması yaralının durumunu daha da kötüleştirebilir. Mutlaka ilk yardım eğitimi almış birisi tarafından yapılmalıdır.

İlk yardım acil servis ekiplerinin olmadığı zaman bilgili birisi tarafından yaralıya uygulanacak ilk yardımdır. Hasta veya yaralının yakınları tarafından uygulanabilir. Uygulama yapmak için bilinçli olarak doğru şekilde yapılmasını sağlamaktır. İlk yardım eğitimi alan kişi hayat kurtarıcı hareketler yapacağından dolayı dikkatli olmalıdır. Yapılacak tıbbi müdahalede kuralına uygun şekilde yapılmalıdır.

Herhangi bir müdahale olmadığı durumda ölümle sonuçlanabilir. İlk yardım hayat kurtaran davranıştır. Özellikle trafik kazalarında sağlık ekiplerinin olay yerine gelmesi geciktiğinde ölüm getirebilmektedir. İlk yardım büyük zorunluluk olduğu unutulmamalıdır. Yapılacak en basit uygulama dahi yaralının kanamasını durdurabilir, beyin travması geçirmesinin önüne de geçebilir. Sağlıklı şekilde kuralına göre yapılması gerekmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu