Okul

Görme Engelliler İle İlgili Kompozisyon

Hayat bazen herkese adil olmayabilir. Bazı insanlar doğuştan yada daha sonradan görme engeli olabilir. Her insanın görmesi o dünyanın yaşamına sahip olmasıdır. Sahip olduklarımızın değerin bilmez o denlice sorumsuz şekilde yaşamımızı sürdürürüz. Engelli olarak yaşam sürdürmek zordur, anlayış ister duyarlılık gerektirir.

Çevremizdeki insanlar olan bitene karşı duyarsız kalmaları herkesin hayatına engel koyar. Hayatımız engellerle dolu olmasına rağmen başkalarına da engel oluyoruz. Bunlar görme engelli insanlardır. Yaşamlarında bir çok şeyden mahrum kalan bu insanlara karşı destek olmalıyız. Onlar hayatı yaşayamadıklarından dolayı gerek sosyal projeler kapsamında arkadaşları olabiliriz. Gözlerimizi kapattığımızda hayat o kadar anlamsız gelir ki, bizde onlardan biri olmaktan korkarız. Ancak bilmeyiz ki bizde birer aday olduğumuz. Bugün yarın başımıza ne geleceğini bilmeden hareket ederiz. Bizim onlar için yapabileceğimiz şeylerin başında hayatlarını kolaylaştırmak gelir. Kendilerine uygun işler verilmeli, onlara tanınan haklara sahip çıkılmalıdır.

Görme engelli insanlar hepimizden bir adım geridedir. Hayatı göremezler, neyin nasıl olduğunu. Ancak dokunarak hissettikleri yaşamlarına engel olur. Toplum olarak engelli vatandaşlarımızın yanında olmalıyız. Saygı ve sevgi çerçevesinde yaklaşarak hayatlarını kolaylaştırmak için imkanlarımızı kullanmalıyız.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu