Okul

Et Tırnaktan Ayrılmaz Atasözünün Anlamı

Tırnağın etinden ayrılmadığını herkes bilir. Ayrılırda birbirlerine öyle sıkı bağlıdır ki insanın canından can götürür. Tırnak etten ayrılmayacağı gibi dünya üzerinde benzer şeylerde vardır. Kardeş can gibidir etle tırnağa benzetilir. Anne ve babanın evlatlarından ayrılmayacağı buna örnekte olabilir. İnsanlar birbirlerine sıkı şekilde bağlanmalarıyla kendilerini gösterir.

Hayatın bir çok alanında sıkı fıkı ilişkiler kurarız. Ayrılmayacağını düşündüğümüz şeyler dahi zamanla birbirlerinden ayrılır. Maddi birlikteliklerin ayrılmasına kesin gözle bakılır. Bazı değerler vardır birbirlerinden ayrılması iki taraf içinde yıkımdır. Karşılıksız, beklentisiz gibi düşüncelerden oluşmaktadır. Etin tırnaktan ayrılmadığı gibi ailesel değerlerde bunlardır. Birbirlerine yakın olup o şekilde davranırlar. Kardeşler birbirine manevi duygularla bağlıdır, aynı kandan soydan geldiklerinden dolayı birbirlerine devamlı destek olurlar. Her anlamda birbirlerine sımsıkı sarılmış olmaktadırlar.

Et tırnaktan ayrılmaz sözü bize bazı şeylerin ayrılmasının imkansız olduğunu gösterir. Nasıl tırnağımızı etten ayıramıyorsak hayatta öyledir. Bazı değerler tartışılmaz durumdadır. Öyle bağlıdır ki canımızdan can götürür.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu