Okul

Gübre Kullanırken Nelere Dikkat Edilmelidir

Tarımcılık yapan çiftçilerimiz ve kurumsal firmalarımız gübre kullanımda oldukça dikkatli olmaları gerekir. Verimli ve verimsiz topraklar için çeşitli gübreler hazırlanmaktadır.

Ülkemizde geniş alanlarda tarımcılık yapılmaktadır. Ülkemizde önemli gelişme göstermiştir. Özellikle yükselti ve iklimin elverişli olduğu yerlerde çok daha sık görülmektedir. İklimine uygun çeşitli meyve ve sebze yetiştiricilikleri yapılır. Ülkemizin bulunduğu konum bakımından üç iklim türü görülür ve dört mevsim yaşanır.

Ülkemiz tarım ürünleri açısından oldukça verimlidir. Tarım ülkesi olarak ekonomisinin önemli kısmı ihracattan oluşmaktadır. Çiftçilerimize destek sağlanarak ülkemizde tarımcılığın geliştirilmesinde çeşitli katkılar sağlanır.

Tarımcılık yapılırken bir yandan da gübreleme işleriyle toprağın verimliliği arttırılır. Verimli hasat yapılabilmesi için doğru gübrelenme yapılmalıdır. Her gübre faydalı olmadığı gibi toprağa zarar verip hasadı olumsuz etkiler. Piyasada bir çok zararlı gübrede bulunmaktadır.

Gübre kullanırken dikkat edilmesi gerekenler

Güvenilir olmayan gübre satıcılarından alım yapılmamalı.
Devlet güvencesi verilen gübrelerden alınmalı.
Gübre teknisyenleri ile birlikte çalışılmalı.
Gübre seçerken hasat edilecek ürünün çeşidine göre alınmalı.
Gübre kullanılırken toprağın doğal yapısının bozulmamasına dikkat edilmeli.
Verimliliğin arttırılması için özel gübreler kullanılmalı.

Gübrelerin yararı ve zararlı olanları olduğundan kaçak ve ucuz olanlardan kaçınılmalı. Gübre alırken bilen birine danışarak uygun gübre alınmalıdır. Gübrelerin her çeşidi zararlı olur ancak bazı verimsiz topraklarda daha verimi hasat yapılabilmesi için gereklidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu