Okul

Sivil Toplum Kuruluşlarının Önemi Nedir

Sivil toplum kuruluşları faaliyetlerini gönüllülük esasında yürütmektedir. Birkaç kişinin bir araya gelerek kurduğu vakıf ve derneklerdir. Devletin elinin kolunun yetişmediği yerlerde sivil toplum kuruluşları aktif rol üstlenir. Gelir kaynakları bağışlar ve çalışmalardan elde ettikleridir. Herhangi bir şekilde devlet destekli olmayarak devam ederler.

Eğitim, sağlık, güvenlik, barınma, beslenme alanlarında insani ihtiyaçları karşılamak adına çalışmalarını devam ettirmektedirler. Aktif olarak doğal afetlerde, felaketlerde, savaşlarda, kıtlık ve yoklukta, kuraklıkta görev alarak insanlara hizmet ederler.

Sivil toplum kuruluşu konusunda kamuoyu bilinçlendirilmeli ve farklılıkları insanlara iletilmesi gerekmektedir. Halk nazarında devlet gündemine taşınan değerler sayesinde hizmet ederler. Bağımsız ve tarafsız olarak halka hizmet etmeyi amaçlamışlardır.

Sivil toplum kuruluşlarının amaçları

Toplumu bilinçlendirmek ve eğitilmesinde katkı sağlamak.
İnsanı değerlere önem vererek insanlara yardım ulaştırmak.
Yardımlaşma ve dayanışmanın değerini insanlara iletmek.
Savaşlarda ve barışlarda insanı değerleri koruyarak diploması çalışmaları yapmak.
Bağış kabul ederek hizmetlerini daha geniş alanlarda yürütme imkanlarına ulaşmak.
Gönüllülük esasıyla çalışarak insanlara karşılıksız yardım etmek.

Devletin olmadığı yerlerde sivil toplum kuruluşları önemlidir. Aldıkları destekler sayesinde kendilerini geliştirir, istedikleri yerlere çok daha rahat ulaşırlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu