Okul

Gülle Atmanın Kuralları Nedir

Atma sporları olarak bilinen disk atma, cirit atma, çekiç atma gibi, gülle atma sporu da atletizm sporları arasında yer alan bir spor türüdür. Bu sporda kullanılan demir küre, savaşlarda kullanılan top güllesine benzediği için, bu spora gülle atma denmektedir. Gülle atma sporunun tarihi, İlk kez Olimpiyat oyunlarının yapıldığı, Antik Yunan dönemine kadar uzanmaktadır. O dönemde gülle yerine taş ya da metal parçalar kullanılıyordu. Gülle atma sporu, günümüz olimpiyatlarında, ilk kez 1896 yılında, Yunanistan’ın başkenti Atina’da düzenlenen olimpiyatta yer almıştır.

Gülle atma sporu, bayanlar ve erkekler kategorisinde ayrı ayrı olarak yapılmaktadır. Bu sporun temel mantığı, gülleyi omuz hizasından fırlatmak ve en uzak mesafeye düşmesini sağlamaktır.

Güllenin Özellikleri

Demir ve pirinç gibi metallerden üretilen, yuvarlak bir nesnedir. Güllenin içinde kurşun ya da kurşuna benzeyen bir madde bulunur. Erkek yarışmacıların kullandıkları gülenin ağırlığı 7,257 kg iken bayanların kullandığı güllelerin ağırlığı 4 kg’dır.

Gülle Atmanın Kuralları

  • Gülle omuz hizasında, çeneye yakın şekilde tutulmalıdır. Omuz çizgisini geçemez.
  • Atılan gülleyere düşene kadar sporcunun çember dışına çıkması yasaktır.
  • Her sporcunun 3 atış hakkı bulunur. Bu 3 atıştan sonra ilk sekize girenlere 3 atış hakkı daha verilir.
  • Atış esnasında sporcunun vücudu, çember dışında bir yere temas ederse atışı geçersiz kabul edilir.
  • Aynı dereceyi yapan atletlerin, ikinci en iyi atışları karşılaştırılır. Buna göre birinci tayin edilir.

Gülle Atma Teknikleri

2 çeşit gülle atma tekniği vardır. Birincisi kayarak yapılan gülle atmadır. Diğeri ise dönerek yapılanıdır. Dönerek yapılan gülle atmada, sporcunun sırtı atış yönüne dönük durumdadır. Vücudun ağırlığı sağ bacağa verilir, sol bacak kaldırılır, geriye doğru kayma yapılır, sol ayak takoza dayandırılır, sol kolun atış yönüne doğru açılmasından sonra, sağ ayak atış yönüne doğru çevrilir ve gülle omuzdan ileri doğru fırlatılarak atış gerçekleşir.

Gülle Atma Rekorları

ABD’li sporcu Randy Matson, 22.63 metrelik atışıyla, Dünya rekorunu kırmış ve tüm zamanların en iyi gülle atan sporcusu olarak tarihe geçmiştir. Ülkemizde ise erkeklerde Hüseyin Atıcı, 20,42 metre ile en iyi dereceye sahiptir. Bayan gülle atıcılarımızdan Emel Dereli ise 18,04 metre ile bayanlar Türkiye rekoruna sahip sporcularımızdır.

gülle atma yöntemi
gülle atma yöntemi

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu