Okul

Gün İçinde En Çok Kullandığımız Kelimeler

Gün içinde insanlarla iletişim kurarken genellikle hayatımız belli kelimelerden oluşmaktadır. Türkçemizde kullanmadığımız binlerce kelime olarak kendimizi belli başlı kelimelerle ifade etmekteyiz. Dilimizi doğru şekilde kullanmadığımızdan dolayı insanlara anlatmak istediklerimiz hep belli bir noktada kalır. Karşımızdakilere olayları ifade etme çabasında olurken anlatımları yapamayız.

Gün içinde sıklıkla kullanılan kelimeler;
Selam
Ne haber
Nasılsın
Nerdesin
Nereye gidiyorsun
Buluşalım
Nasıl gitti
Gelecek misin?
Geliyor musun?
Ara
Efendim
Kolay
Zor
Evet
Tamam
Hayır
Olmaz
Neden
Nasıl
Yok

Bunun dışında kullandığımız nesnesel kelimeler olup cisimleri ifade etmek için kullanırız. Bu kelimeler; ev, araba, çay, bardak, telefon, facebook, twitter, bilgisayar, internet vb. kelimelerden oluşmaktadır.

Kullanılan kelimeler oldukça zayıf olup anlatılmak istenilenler sadece dış yüzeyinden anlatılır. Bir olay konusunda zor diye tabir ederken sadece zorluğundan bahsedip nasl olduğunu ifade etmeyiz. Detaylı şekilde bir durumu ifade ederken güzel olan birşeyi güzel, harikulade, fevkalade, mükemmel, süper, harika gibi kelimelerle ifade etmek anlatmak istediklerimizin daha iyi anlaşılmasını sağlar. İyi bir konuşmacı dilini her zaman doğru ve geniş kullanan kişilerdir. Günümüzde kelime insanların kelime haznesi gelişmemesinden dolayı 30 kelime ile günü tamamladıkları bilinir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu