Okul

Kefenin Cebi Yoktur Atasözünün Anlamı

Dünya fani olup kazandıklarımızın hiç birini ahirete götüremeyeceğimiz bir yaşamdır. Sultan Süleyman’ın zenginliği dillere destan olup anlatılmıştır. Ölümden sonra sahip olduğu zenginlik dünyada kalmıştır. Bugün dünyanın en zengin sayılı kişiler dahi öldükten sonra kefenle birlikte gömülerek yaşamlarına veda ederler. Hiçbir zenginliğin sonraki hayata taşınmayacağını herkes öğrenmiş olmalı. Öteki dünyaya götüreceğimiz hiç bir dünya malı yoktur. Ne zenginler geldi, ne zenginler gitti yanlarında tek bir şey bile götüremediler.

Ölüm geldiğinde insanları ne malı ne parası kurtarır. Zenginlik sadece dünya hayatıdır, bizim hayatımızda bir imtihandan ibaret olduğu binip yaptığımız iyilikler, kötülükleri götüreceğimizi anlamalıyız.

Zengin olup parasına kıyamayanlar öteki hayatlarında paraya ihtiyaç duymayacaklar. Parayı götüremeyip her insan gibi kefenle birlikte öteki hayata yolculuklarını yapacaktır. Kimsenin malı mülkü birbirinden farklı olmayıp kara toprak herkese eşit davranacaktır.

Sahip olduklarımız çare olmayacağından dolayı cimrilik edip başkalarının haklarına girmemeli, insanları zor durumda bırakıp onların haksız yerine parasını almamalıyız. Zenginde olsak dünyalar kadar paramız olsa dahi çaremiz yoktur. Hayır işleri yapmak götürebileceğimiz şeylerden olduğunu unutmamalı. İnsanlara yardımcı olmak, hayır dualarını almak ahirette yanımızda olandır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu