Sorular Cevaplar

Güneş Battıktan Sonra Ayı Neden Daha İyi Görebiliyoruz

Güneşin batması ile gecenin gelmesi bir olur. Gökyüzünde karartı oluşması dünyamıza yakınlığı ve uydusu olması ile bilinen Ay’ın görülmesini sağlamaktadır. Havada ışık kirliliği en az seviyeye indiği gibi güneşten yansıyan ışığın yansıması sonucunda gökyüzüne baktığımızda kolay bir şekilde görebiliriz.

Bulunduğumuz konuma göre ışık kirliliği olmayan bir alandan bakıldığı zaman gökyüzünde yüzlerce yıldız görme şansımızda olabilir. Işık ve hava kirliliği olan şehir merkezlerinde gecenin karanlığında ayı görme şansımız dahi olmayabilir. Kirlilik gökyüzüne doğru hareket ettiğinden dolayı ışıltılardan dolayı pek bir şey anlaşılmaz hale gelir. Ayın dünyamızı aydınlattığı ışık saçtığı gecenin karanlığında çevremizin aydınlık olarak görülmesi durumunda anlaşılmaktadır.

Gözlemevleri yapımında genelde şehir merkezlerinden uzak ve yüksek tepelerde yapılmaktadır. Uzaya devasal teleskoplar yardımı ile bakıldığını göz önüne alırsak eğer havada oluşacak ufak bir kirlilik dahi mesafeleri çok fazla kısaltarak anlaşılmaz hale getirilir. Bilim insanları gözlemevlerini şehirlerden çok daha uzak noktalara kurmaya karar vermişlerdir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu