Okul

Hayvancılığın Ülke Ekonomisine Katkısı

Hayvancılığın yapılması ülke ekonomisi için önemli bir gelir olmaktadır. Bir çok besin hayvancılığın yapılması ile sağlanmaktadır. Çeşitliliğin artması ülke içinde bir gelir kaynağı alanının oluşmasını sağlamaktadır. Aynı zamanda yerli üretime destek sağlamaktadır. Hayvancılığın yapıldığı alanlarda etinden, sütünden ve onların sağladığı çeşitli verimlerden faydalanılmaktadır. Ülkemiz için bir çok alanda üretim sağlanmış olup, farklı sektörlere hizmet sunarak onlarında gelişmesini sağlamaktadır. Yerli üretimin artması ihracatın artmasına eş olarak gelişmektedir.

Süt ve besi sığırcılığı: Süt ve süt ürünlerinin üretilmesi ve hayvanların etinden faydalanmak için ülke ekonomisine katkı sağlamaktadır.

Küçükbaş havyacılığı: Keçicilik, tavşan, koyun gibi hayvanların yetiştiriciliğine denir. Etinden ve derisinden faydalanılmaktadır.

Keçi: Orta Anadolu bölgesinde tiftik keçisi (Ankara keçisi) yetiştiriciliği yapılmaktadır. Az miktarda alınan süt peynir yapımında kullanılmaktadır.

Kümes hayvancılığı: Tavukçuluk, hindicilik gibi kümes hayvanları doğrultusunda yapılan yetiştiriciliktir. Yumurtalarından ve etinden faydalanılır.

Arıcılık: Bal ve balmumu elde edilmesinden yararlanılır.

İpek böcekçiliği: İpek ipliği elde edilmesi için yetiştiriciliği yapılmaktadır.

2 Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu