Okul

Güneş Dünyamızı Nasıl Isıtır Kısaca

Güneşten sadece dünyamızı aydınlatmaz aynı zamanda dünyamızın ısınmasını sağlar. Güneş ısı ve ışık kaynağımız olmaktadır. Sıcaklık güneşten gelen ışınlar sayesinde dünyamıza ulaşmaktadır. Normalin çok üstünde gelen sıcaklık atmosfere çarparak yok boşluğa doğru yansır. Dünyamıza ulaşan ışık ve sıcaklık süzülerek öyle gelir. Yeryüzüne ulaşan ışık denizlere, kayalara çarparak yansır. Kayalar denizlere göre çok daha çabuk ısınır ve soğur.

Dünyamız evrendeki diğer gezegenlere göre atmosferi yaşamaya çok daha elverişlidir. Isı ve yüzeysel olarak canlı yaşamının sürdürülmesine imkan tanımaktadır. Diğer gezegenlerde her ne kadar su olsa dahi atmosferi yetersiz kalır. Dünyamızın güneşe olan mesafesi bağlı olarak en uygun yaşam formuna sahibiz. Canlılar yaşamlarını sürdürebilecekleri yerdedir. Güneş ile dünya oldukça uyumlu bir noktadadır. Nitekim bu dengenin bozulması durumunda dünyamız gereğinden fazla ısınarak soğuyabilir.

Dünyamızın sahip olduğu eğilimde canlıların yaşam sürdürmesi için gereklidir. Dünya’nın ekseni 23°27’lik eğitim, kutuplar ve ekvator arasındaki atmosferin oluşumu için gereklidir. Eğim olmasaydı sıcaklık farkı artarak canlıların yaşamını olumsuz etkilerdi. Dünyanın eğilimi sayesinde yeryüzüne ulaşan ısı dengeli olarak dağılır. Bu sayede bir çok iklim ortaya çıkmış, farklı coğrafi özelliklere sahip bölgeler oluşmuştur.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu