Okul

Bayrağımıza Neden Saygı Duymalıyız

Bayrak devletin bağımsızlığını sembolize eder. Her ülkenin kendi bağımsızlığını simgeleyen bayrakları vardır. Renkler ve sembollerin yer aldığı bayrak ülkeyi temsil eder. O ülkede yaşayan insanların namusu ve şerefi sayılır. Ulusunu temsil eden bayrağın altında özgürce yaşamlarına devam ederler. Kendi ülkelerinin bayrağı dalgalandığı topraklarda huzurla insanlar yaşar.

Bayrak o devletin gücünü temsil ederek tarihini yansıtır. Asırlar öncesinde o bayrağı taşıyan devlet bugün hangi konumda olduğunu anlatır. Bayrağın dalgalandığı yerde o milletin insanı kendisini huzurlu hisseder. Bilir ki bayrağın dalgalandığı yerde yalnız değildir. Vatandaşı olduğu millet kendisini yükseklere taşır. Ülkesine hizmet eden insanlar bayrağını yüceltir.

Ülkenin en kutsal değerlerinden biridir. Vatan, bayrak, namus, şeref uğruna insanlar mücadele etmiştir. Vatan topraklarının dört bir yanında düşman işgalinden kurtarmak için savaşmışlardır. Yükseklerde dalgalanan bayrağı canı gibi korur. Yere düşse kaldırır, ona uzanacak elleri kırar. Bunları yapmayanlar bayrak sevgisinden yoksun insanlardır. Bayrak o milletin en kutsal değerlerinin başında geldiği asla unutulmamalıdır.

Ülkemiz hangi şartlar altında o bayrağı göklerde dalgalandırdıysa o millette sahip çıkmalıdır. Atalarımız yüzyıllar boyunca bayrağın namusu ve şerefi için savaşmıştır. Şehitlerimize olan saygımızı bayrağımıza sahip çıkarak gösterebiliriz. Kanla canla kazandığımız ülkemizin bayrağı korunmalıdır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu