Okul

Günlük Hayatta Kullandığımız Gazlar

Günlük hayatın bir çok alanında çeşitli kaynaklar kullanır ve çeşitli amaçlar doğrultusunda yararlanılır. Gazların kullanım alanları sanayinin yanı sıra günlük hayatımızda oldukça yoğun kullanılır. İhtiyaçlarımız doğrultusunda gazlardan yararlanarak iş yaparız.

Helyum Gazı: Uçan balonların şişirilmesi, Pamukkale de balon turlarında kullanılır. Turizm sektöründen çeşitli eğlencelerin düzenlenmesinde kullanılan gazdır.

Argon Gazı: Kasnak ve kesme işlemleri yapılırken kullanılır. Bunlar ampuller, florasan lambalar ve elektronik tüpler argon yazı ile doludur.

Doğal Gaz: Isınma ve ısıtma işlemleri yapılırken kullanılır. Sanayi alanında elektrik enerjisi üretiminde kullanılmaktadır.

Likit Petrol Gazı: Isıtıcı olarak kullandığımız tüplerin içinde bulunan gazdır. Ocak, şofben ve piknik tüplerinde kullanmaktayız.

Oksijen Gazı: Demir ve çelik sanayisi, inşaatta kaynak işlerinde ve sağlık alanında kullanılan gaz olmaktadır. Zehirli dumanın etkisinde kalındığında kişinin temiz hava soluması için oksijen verilir. Yaşamak için soluduğumuz oksijen olmaktadır aynı zamanda.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu