Okul

Günümüzde Hangi Takvimi Kullanıyoruz

Geçmişten günümüze kadar bir çok takvim yapılmış bunlar arasında en az hata payına sahip olan Miladi takvimdir. Günümüzde tercih edilen global takvim Miladi takvim olmaktadır. Ticaret, hesap, gün, zaman belirlemeleri bunun üzerinden yapılır. Ülkelerin kendisine göre dini takvimleri olup bunlarda hesaplamalar yapılarak belirlenir. Geliştirilmesinde Sezar döneminde JULYEN takvimi olarak düzenlenir. Yeniçağ ile birlikte Papa XII. Gregor tarafından düzenlemeler sayesinde GREGORYAN TAKVİMİ olarak anılıp günümüze ulaşana kadar Miladi takvim adını alır.

Miladi takvim dünyanın güneş etrafında esas alır. 1 yılını 365 gün 6 saatte tamamlar. Dünyanın kendi etrafında dönüşü 24 saate denk gelir. Başlangıç noktası Hz İsa’nın doğumu 0 yılında başlamıştır. Günümüzde tüm devletler tarafından kullanılan takvim türüdür. Sapma payı en az olan takvimdir. Her 4 yılda 1 şubat ayı 28 yerine 29 geçer. 12 aydan oluşur bunlar 4 mevsim altında sıralanır.

İslam dünyasının dini takvimi Hicri takvimdir. Özel günlerin bulunması için Hicri ve Miladi takvim arasındaki fark hesaplanarak miladi takvim üzerinde gösterilir. Bayramlar, mübarek geceler, özel günler bu sayede öğrenilir.

6 Yorumlar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu