Okul

Ölüdeniz Hakkında Bilgi

Muğla ilimize bağlı olan Fethiye ilçesinde Ölüdeniz sahili bulur. Dünyanın en güzel sahillerinden birisine sahip olması ile turizm alanında değerli konuma sahiptir. Yıl boyunca yerli ve yabancı turistlerin göz bebeği olan sahildir. Denizin tadını çıkardıkları gibi çeşitli doğa sporlarını burada yaparak eğlencelerine eğence katıyorlar. Beldenin turizm bakımından gelişmesini sağladığı gibi artış göstermiştir. Kıyılar bir hilal şeklinde olmasından dolayı fırtınalı günlerde dahi kıyı kesimleri sakin olur.

Ilıman iklime sahip olan Muğla ilimiz yeşillikler içinde bulunur. Her gün kendisini tazeleyerek temiz su kaynaklarından ek yapılır. Yoğun su çıkışının olması akıntıları oluşturarak kirliliklerin temizlenmesini sağlar. Tuz oranları bakımından ileri ve dışarı akıntı oluşur. Gel-git oluşumundan dolayı kıyıdan yarım metre alçalarak yükselmektedir. Ölüdeniz de su akıntısı büyük ölçüde olduğu gibi çıkışı da yüksektir.

Ölüdenize bir çok noktadan turist gelir. Kara, hava, deniz taşıtları kullanılarak ulaşılması mümkündür. Antalya, İzmir, Ankara, İstanbul gibi yerlerden seferlerin yapılması ulaşımı kolaylaştırmıştır. Hava yolunu tercih edecekler için Dalaman Havaalanı kullanılarak buradan bir saatlik mesafe sonucunda ölüdenize ulaşabilirsiniz.

Deniz keyfinin yanı sıra yamaç paraşütü ile ünlüdür. Yeşillikler üzerinde uzun bir uçuş yapılabilir. Pilot kontrolünde uçuşlarınız 30-40dk kadar sürer. 1700 metre yükseklikte yapılan uçuş gökyüzünde süzülmenizi sağlar. Acentalar ölüdeniz sahilinde bulunup yamaç paraşütü hizmeti vermektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu