Okul

Günümüzde Isınmak İçin Kullanılan Yakıtlar

Havaların soğuması ile beraber evimizi ve çalıştığımız yeri sıcak tutmak için çeşitli yakıtlardan faydalanırız. Günümüzde ısınmak için kullanılan yakıtların başında doğalgaz, odun, kömür, gaz, elektrik ve petrol gelmektedir. Yaşadığımız yerin soğukluğunu önlemek için yakıtları kullanırız. Kullanıldıkları takdirde ortaya ısı enerjisi çıkartırlar.

Günümüzde en yaygın olarak kullanılan yakıt türü doğalgaz, kömür ve odun olmaktadır. Şehirlerde genelde doğalgaz kullanılırken, kırsal alanlarda kömür kullanılmakta. Doğalgaz sisteminde kaloriferlerden geçen sıcak su ısıtarak evin ısınmasını sağlar. Petekler içindeki dolaşım sistemi ısınmamızı sağlar. Kömür sobalara doldurularak yakılır. Tek bir noktadan yayılan ısı evin her noktasına ulaşır.

Kombili evlerde kullanılan doğalgaz çok daha masrafsızdır. Bir kere masraf yaparak doğalgaz sayesinde ucuza kullanılabilir. Evi dört bir yandan saran kaloriferler ısınmanıza yardımcı olmakta. Kentsel bölgelerin olmazsa olmazı haline gelen doğalgaz neredeyse her evde bulunmakta.

Elektrik ile ısınma günümüzde azda olsa rağbet görmekte. Acil durumlarda hızlı ısınma isteyenler kısa süreliğine elektrikle ısınmayı tercih edebilirler. Maliyeti fazla olmasından dolayı pek fazla tercih edilmemekte.

Petrol eskiden ucuz yakıtken günümüzde değeri artmıştır. Isı alanında kullanılmamaya başlanmıştır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu