Okul

Günümüzde Yasama Yürütme ve Yargı Yetkileri Kimdedir

Ülkelerin kendilerine özgü yönetim sistemleri yasama, yürütme ve yargı ağları bulunmaktadır. Hukuk sisteminde değişiklik gösteren ülkelerde bu durum farklılık gösterebilir. Bazı hukuk sistemlerine göre ayrılık gösterir.

Cumhuriyet yönetimine sahip olan ülkede sosyal ve siyasal teorilerin yanı sıra kuvvetler ayrılığı ilkesi benimsenmiştir. Kuvvetler ayrılığı anayasal olarak belirlenir. Yürütme, yargı ve yasama güçleri birbirinden her ne kadar ayrılırsa o yönetim ideal hale gelir. Yönetimin doğru şekilde işlemesi sonucunda sağlıklı yönetilir.

1921 Anayasası’nda kuvvetler ayrılığı benimsenmiş günümüz ile aynı durumdadır. Ülke yönetimi üç kuvvet tarafından birbirlerini denetleme yolu açık şekilde yönetilmektedir.

Kuvvetler ayrılığı ilkesi yasama, yürütme ve yargı olmak üzere devlet organlarında faaliyet gösterir. Günümüzde yasama meclis tarafından, yürütme hükümet tarafından, yargı ise bağımsız ve tarafsız mahkemelerce yürütülmektedir. Kuvvetler ayrılığı denetleme yolunu açtığı gibi ülkenin iradesi tek bir kişide değil millette olduğunu gösterir. Her kuvvetler ayrılığı denetime tabi tutulur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu