Okul

Bilişim Teknolojilerinin Kullanıldığı Alanlar Nelerdir

Bilişim, insanların iletişimde kullandığı ve bilgilerin belli bir sistem ve düzen içerisinde bilgisayar ya da teknik elektronik cihaz üzerinden işlenmesidir. Bilişim yalnızca bilgisayar ya da bilgisayar araç gereçlerine has bir şey değildir. Bilişim, bilimsel bilgilerin sistematik ve pratik olarak işlenebilir özelliği üzerinden ilerler. Bu sebeple bilişim pek çok alanda kullanılır. Bilişimin, teknik alanlarda kullanılması bilişim teknolojilerinin ortaya çıkarmasına sebep olmuştur. Bilişim teknolojileri elektronik bir şekilde bilginin işlenmesi sistemini içerir. ​​​​​​Bilişim teknolojileri, bilimin yanında teknolojinin gelişmesi ile günümüz dünyasında sosyal ve kültürel alanlarda daha çok kullanılmaya başlandı. Bilişim teknolojileri vasıtası ile insan hayatı daha güvenli, daha rahat ve daha hızlı bir şekil almıştır.

Bilişim Teknolojilerinin en çok kullanıldığı alanlar şunlardır:

* Bütün kurumların kullandığı bilgi işlem sistemlerinin tamamı, bilişim teknolojileri kapsamındadır.
* Telefon başta olmak üzere televizyon ve internet gibi yeraltı kablolama sistemlerinde de bilişim teknolojileri kullanılmaktadır.
* Haberleşme kanallarının hemen hemen tamamında bilişim teknolojileri kullanılır.
* Sanayide ki fabrika ürünlerinin üretimlerini de bilişim teknolojileri kullanılmaktadır.
* Yan üretim cihazlarında yani rota bulma gibi adres sorma ve yer yön belirleme alanlarında da bilişim teknolojileri kullanılmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu