Okul

Güvenli Geçiş Yolları Nelerdir

En çok yolculuklarımızda kullandığımız güvenli geçiş alanları olası kazaların önüne geçerek gitmek istediğimiz yere sağlıklı şekle ulaşırız. Güvenli geçiş yerlerini bilmek ve tanımak önemlidir. Trafik kazalarının oluşması önlenerek sağlıklı kalmamızda yardımcıdır.

Yaya geçidi: Sürücülere yönelik hazırlanan levhada yerde uzunlamasına çizgiler bulunur. Yaya geçidine yaklaştığını daha dikkatli olması gerektiğini bildirir. Burada yolcular yerde çizilmiş çizgiler üzerinden karşıdan karşıya geçerler.

Trafik polisinin olduğu yerler: Trafik polisleri trafiğin düzenli şekilde akışını sağlamakla görevli kişilerdir. Trafik polisi bizim için gerekli geçiş alanını el işareti ve düdüğü yardımıyla sağlayabilir. Trafik durdurularak geçişimiz sağlanır.

Alt geçit: Karayolunun karşısına geçmek için hemen altında inşa edilen yapılardır. Yayalar alt geçitleri kullanarak güvenli şekilde karşıdan karşıya geçebilirler.

Üst geçit: Yolun karşısına geçmek için yolun üstüne kurulan geçittir. Yayalar güvenli şekilde üst geçidi kullanarak karşı tarafa geçebilirler.

Okul geçidi: Trafik levhası ileri de çocukların karşıdan karşıya geçebileceğine dair uyarıdır. Sürücülerin dikkatli şekilde sürmeleri gerektiğini belirtir.

Trafik ışıklarının olduğu yerler kullanılabilir. Araçlar için kırmızı ışık yandığı takdirde yayalar karşı tarafa güvenli şekilde geçebilirler.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu