Okul

Maddelerin Esnek, Sert, Yumuşak Olması Nerelerde Kullanılır

Maddeler esnek, sert ve yumuşak olarak bulunmaktadır. Atom dizilişleri ve molekülleri arasındaki boşlukların farklılıklarından dolayı değişik şekillerde bulunurlar. Bu maddelerden günlük hayatın çeşitli noktalarından yararlanılmaktadır.

Günlük hayatta kullandığımız bir çok yardımcı cisimlerde atomlardan meydana gelmiştir. Atomlar maddenin yapı taşlarıdır. Dizilişlerinin farklı olması kullanım alanlarının farklılaşmasına sebep olmaktadır. Maddeler kendi içlerinde esnek, sert, yumuşak olmak üzere değişiklik gösterir. İhtiyaçlar doğrultusunda insanlar maddeleri farklı şekillerde kullanarak yararlanır.

Esnek ve yumuşak: Başta sağlık alanında kullanılan bu maddeler hastalıklara bağlı olarak değişkenlik gösterilir. Plastik ve esnek olmalarından yararlanılarak çeşitli aletlerin üretilmesinde de temel madde olmuştur.

Sert maddeler: Çevremizde daha çok inşaat alanlarında yapı malzemesi olarak kullanılır. Demir çelik sanayisinde gerekli olan sert demirler elde edilir. İhtiyaca göre sert maddeler en çok yapı alanlarında kullanılmaktadır.

Giydiğimiz kıyafetlerden içtiğimiz suya kadar her şey esnek, yumuşak ve sert maddelerden oluşmaktadır. Çeşitlilikleri farklılık gösterir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu