Dini Bilgiler

Hac Nasıl Yapılır

Hac ibadeti; yaşı ermiş, maddi durumu yerinde bütün Müslümanlara farz kılınan bir ibadettir. Namaz kılmak, oruç tutmak, zekât vermek, Kelime-i şahadet getirmek gibi İslam’ın beş şartından biridir.

Hacca gidebilmek için gidecek kişinin sağlıklı olması, gidilecek yolun güvenli olması, kanuni bir engelin bulunmaması da haccın şartları arasında yer almaktadır.

1.İhrama Girmek Haccın Şartıdır

İhram;  insanın kendisini belli bir süre için normal yaşamında yaptığı her şeyden uzaklaştırması, haram etmesi anlamına gelen bir sözcüktür. Hacca giderken “ihrama girmek” de yine bu mantıkla;  vücudun tamamı temizlenip abdest alındıktan sonra beyaz ipekten yapılmış bir giysiyle bedeni kapatmak anlamına gelmektedir.

2.Niyet ve Telbiye

Temizlenip ihrama girdikten sonra hacı adayı niyet ve telbiye yapar. Hac sırasında da hacılar bu sözleri yüksek sesle tekrarlayabilirler.

3.İlk Gün Mina ve Arafat

Hacılar kurban bayramının birinci günü Mina’da sabahlayarak sabah saatlerinde Arafat’a geçerler. Ardından şeytan taşlama olur. Onun arkasından kurban kesilir ve ihramdan çıkılır.

4.Veda Tavafı

Hacılar Kâbe’yi tavaf ederler. Tavaf namazını kılarlar.  Ve son gece de Mina’da sabahlarlar. Ardından son gün Mekke’ye inip veda tavafı yaparlar. Böylece hac tamamlanmış olur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu