Okul

Hafızayı Güçlendirmenin Yolları

Hafızamız bizim için hayli önemlidir, yaşadıklarımızı ve öğrendiklerimizi tekrar kullanmamız hafızamıza yerleştirmiş oluruz. Hafızamızı güçlendirerek herşeyi aklımızda tutabilmek bilgin birisi olmamıza yardımcı olur. Basit bir kaç önlemle beynimizi geliştirmemiz mümkündür.

Egzersiz yapın: Fazla kilo dolaşım sistemini ve beden sağlığımızı olumsuz etkiler. Egzersiz fazlalıklardan kurtulmamıza yardımcı olacaktır. Dolaşım sisteminin güçlü olması güçlü beyne sahip olduğumuzu gösterir. Oksijen ve besleyici maddeler sayesinde beynimiz sağlıklı şekilde yaşamını sürdürür.

Stresten uzak durun: Stres beyni yoran ve unutkanlığa sebep olan etkenlerden biridir. Stresten dolayı sorumlu kısımları zaman içerisinde zarar görmeye başlamaktadır. Stres etkinlikleri depresyona sebep olarka insanı olumsuz etkiler.

Uyku: Az uyumak hafızayı güçlendirdiği söylenir ama ideal olarak günlük 8 saat uyunması gerektiğidir. Yeteri kadar uyumak beyin fonksiyonlarının sağlıklı çalışması sağlanır. Beyin günlük bilgileri uykudayken düzenlenmektedir.

Yazı yazın: Yazmak akılda kalıcı olduğu gibi beyne oksijen taşınmasına yardımcı olur. Kelimenin tam anlamıyla egzersiz yapılarak hafınıza yerleşmesini sağlar. Bol bol yazmaya çalışın, hatta günlük tutmak unutmamanızı sağlar. Özgüven ve kendinize güvenmenizi de sağlamaktadır.

Bulmaca çözün: Beyninizi çalıştırmak için bulmaca çözmek gerekir. Bu aktiviteler sayesinde soru cevap yapmış olacaksınız. Beyni güçlendirerek rahat hareket edebilirsiniz.

Yumurta yiyin: Sabah kahvaltısında mutlaka yumurta tüketmeye özen gösterin. B vitamini ihtiyacımızı karşılamak yumarta tüketilmelidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu