Okul

Hakim Olmak İçin Hangi Okullar Okunur

Hakimlik, kutsal mesleklerden biri haline gelerek adalete gönül veren insanların yapacağı meslektir. Adaletin temsilcisi olacak kişiler toplumsal düzeni sağlayacağı gibi insanlığa yol gösterecektir. Hakimliğe gönül verenler için eğitim ve öğretimlerinin hangi aşamalarından geçeceğine bilgi vereceğiz.

Hakimlik için ilk olarak herkes gibi ilkokul ve ortaöğretimi tamamlamak gerekiyor. Liselerdeki kat sayı kaldırılmasından dolayı üniversite seçiminde iyi bir tanesine giriş yapılmalıdır. Alınacak iyi bir eğitim sonucunda hakimliğe bir adım daha yaklaşmış olacaksınız. Üniversite eğitiminde tercihiniz hukuk bölümü olmalıdır.

Hukuk bölümü mezuniyetinin ardından adli hakimlik ya da idari hakimlik sınavlarına dahil edilirsiniz. Hakimlik sınavından 70 puan ve üstü alan kişi sayısına göre alınacak kişi sayısının üç katı kadar sıralama da yer alması gerekir. Örneğin 300 hakim alımı yapılacaksa ilk 900 içerisinde yer almanız gerekmektedir. Kamu alanında hizmet vermek için oldukça zorlu eğitimin parçası olmanız gerekmektedir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu