Okul

Ülkemiz Hangi Kıtalar Üzerinde Yer Almaktadır

Ülkemiz dünya üzerinde özel bir konuma sahiptir. Avrupa ve Asya kıtasının birleştiği noktada üç tarafı denizlerle çevrili yarımadaya sahiptir. Osmanlı Devleti üç kıtaya hükmettiği dönem İstanbul’u başkent olarak kullanmıştır. Günümüzde Anadolu ve Trakya topraklarında milletimiz yaşamını sürdürmektedir.

Ülkemiz Asya ve Avrupa kıtaları üzerinde yer almaktadır. Marmara denizinin üzerinden boğazlarımız geçmektedir. Çanakkale ve İstanbul boğazları iki kıta arasında köprü görevi görmektedir. Karadeniz, Marmara denizi, Akdeniz, Ege denizine sınır olmaktayız. Karadeniz’e açılan tek deniz yolu Marmara denizi yani Türklerin kontrolünde gerçekleşmektedir. Deniz ticareti gibi karayolları da önemli ticaret yolu olmaktadır.

Konum bakımından deniz turizmi, kültürel turizm, doğa turizmi ve endemik hayvan bitki türlerinin ülkemizde olması doğal zenginliklerini gösterir. Her yıl milyonlarca turist ülkemizi gezip görmek ve araştırma amaçlı gelmektedir. Konum bakımından iklim çeşitliliklerinin olması kış ve yaz turizmini de geliştirmiştir. İklim şartlarının mevsime göre oldukça doğal seyretmesi toprakların zenginliğini işaret etmektedir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu