Okul

Haksızlık Karşısında Susan Dilsiz Şeytandır Sözü Kime Aittir

Haksızlık, zulümsüz, eziyettir, karanlıkların aydınlanması ancak adaletin sağlanmasıyla olur. Zalim olmak en büyük günahlardandır. Haksızlıkla başkalarını zor durumda bırakmak, mağdur edip mazlum insanların yanında olmaktan geçmektedir. İnsanlar eliyle, diliyle, kalbiyle haksızlıklara karşı suskun kalmamalıdır. Haksızlık yapan kadar olanlara seyirci kalanlarda mesuldür.

Haksızlıklar ancak birlik beraberlik içerisinde yenilir. Dilsiz şeytan sözü olanlara göz yummak ve kabullenmek anlamına getirilmektedir. Haksızlık karşısında suskun duran insanlar rıza göstermiş olanlardır. Zulme rıza zulüm sayılır. Müslüman insan zalim olamaz ve zulüm gösterenlerin yanında bulunamazlar. Halis kullardan olanlar daima zulüm edenlerin karşısında olmuşlardır. Zulüm insanlara yakışmayan davranışlardan sayılmaktadır. Dinen günah ve yasak sayılır.

Haksızlık karşısında susan dilsiz şeytandır sözünün sahibi Ebu Ali el-Dakkak’tır. Kuşeyri’nin Risalesi’nde ve Nevevi’nin Ezkar adlı eserinde yer almaktadır. Hadis olarak düşünenler hatta Peygamber efendimiz Hz. Muhammed tarafından söylendiğini düşünenlerde vardır. Açıklık getirmek gerekirse hadis sayılmamalıdır. Yapılan haksızlıklar karşısında durulması gerektiğini, insanların bir oldukları zaman zalimlerin üstesinden gelebileceğini anlatmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu