Okul

Halkın Kendi Kendini Yönetmesi Nedir

Dünyada en yaygın yönetim biçimi Cumhuriyet’tir. Halkın kendi kendini yönettiği yönetim biçimi olduğundan kabul görmektedir. Ülkenin geleceği ve kaderi halkın iradesinde olur. Seçme ve seçilme hakkı sunularak halk kendisini yönetecek olan kişileri seçer.

Cumhuriyet, devleti idare edenlerin halk tarafından seçilen yönetimdir. Dünyadaki devletlerin birçoğu Cumhuriyet yönetimine geçiş yapmıştır. Ülkenin egemenliği kayıtsız şartsız milletin olduğunun göstergesi haline gelmiştir. Devlet yönetecek olan kişileri halk kendisi seçer. Halk kendi kendini yönetmiş olur. Yönetiminden memnun olmadığı yönetimleri seçim zamanında cezalandırarak başka kişileri yönetime taşır. Halkın aklı ve iradesi devlet yönetiminden üstün olduğu yönetimdir. Cumhuriyet öncesinde ülke Osmanlı Devleti tarafından yönetilirdi. Devlet idaresi tek bir kişinin elindeydi. Halkın söz sahibi olmadığı, ülkenin ve halkın geleceğinin tek bir kişide toplandığı yönetimdi. Padişah tarafından alınan kararlar değiştirilemezdi, insanlar alınan kararlara saygı duymak zorunda kalırlardı.

Cumhuriyet yönetiminde ülke yönetiminin başında bulunan kişiye Cumhurbaşkanı denir. Görev süresi boyunca ülke yönetiminde söz sahibidir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu