Okul

Hatırlı Misafir Ne Demek

Tanıdığımız veya tanımadığımız birinin evine ziyarete gittiğimizde misafir kabul ediliriz. Biri bizim evimize geldiğinde de misafir olur. Misafirler evde ağırlanmalı ve hizmette kusur edilmemelidir. Türk milleti misafirperver bir millet olduğundan misafirleri her zaman iyi ağırlamıştır. Hatırlı olmak birinin bize veya bizim ona çok iyilikler yaparak ondaki yerimizin ayrı olmasıdır.

Hatırlı misafir olmak sözü geçen, tanıdığımız ve sevdiğimiz, bizimde onda hatırımız olan ve misafirliğe geldiğinde el üstünde tutularak hizmette kusur edilmeyen misafirdir. Hatırlı misafirler ev sahibi tarafından el üstünde tutulur. Memnuniyetleri için elinden geleni yapar. Kendi rahatlığından taviz vererek hatırlı misafir dediği kişinin rahatlığına özen gösterir.

Türk örf ve adetlerinde misafirlik önemlilidir. Ev sahipleri misafirlerini her zaman en iyi şekilde ağırlar. Ağırladıkları gibi misafirliğe gittiklerinde ağırlanırlar. Hatırlı misafirler kimlerdi deseydik yakın dostlarımız, arkadaşlarımız, bize iyilik yapanlar, yardımcı olan kişilerdir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu