Sorular Cevaplar

İran Devrim Muhafızları Ordusu Nedir

İran’ın askeri gücünün önemli bir kısmı devrim muhafızları tarafından oluşturulmaktadır. 1979 yılında ilk kurulumu yapılarak Ayetullah Humeyni emri ile kurularak faaliyete geçmiştir. İran İslam devriminin korunması ve ülke bütünlüğüne gelebilecek tehlikelere karşı korunması amaçlı hizmet vermektedir. Ordu İran’ın kendi askeri birliklerinden ayrı olarak 120-130 bin civarında olmaktadır.

İran Anayasası’na göre hareket eder. Devrimin korunmasında görev alan ordu bu amaçla faaliyete geçer. Kara, Hava ve Deniz kuvvetlerinden oluşur.

İran devrim muhafızları her alanda aktif rol alan askeri güce sahiptir. Sosyal, siyasal, askeri ve ekonomik rollerde üstlenir. 2009 yılında Cumhurbaşkanı seçimlerinde protestoların bastırılmasında harekete geçerek bastırılmasında rol üstlenmiştir.

Devrim muhafızlarının başında bulunan kişi dini lider ve kıdemli subaylardır. Bu kişiler devletten bağımsız olarak hizmet verir. Cumhurbaşkanı veya bakanların emri ile değil daha çok dini liderin isteği üzerine hizmet verir harekete geçer. İran’ın en büyük savunma ve saldırı güçlerinden birisini oluşturmaktadır. Özel eğitilmiş askerlerden oluşan birliktir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu