Okul

Haritalardaki Bozulmaların Nedenleri Nelerdir

Dünyanın şeklinin geoit (küre) olmasından dolayı düz haritaların üzerine çizilmeye çalışıldığında bozukluklar meydana gelmektedir. Bir bölgeyi harita üzerine çizilmek istenildiği zaman bozulmalar kendisini gösterirdi. Bozulmaların belli başlıca sebepleri bulunmaktadır.

Kutuplara doğru çizimler yapılmaya çalışıldığında devamlı bozukluklar meydana gelirdi. Geoit şeklinde olan dünyanın düz bir kağıt üzerinde çiziminde bir çok hata görülüyordu. Kutup kesimlerinin çiziminde hata olması dünyanın yuvarlak kısmının olmasından dolayıdır. Küre şekline sahip olması dünyanın bozulmasının sebebi olarak belirtebiliriz.

Haritalarda bozulmanın bir diğer sebebi ise alan ve ölçek hesaplamalarının doğru şekilde yapılmamasıdır. Düz bir alana göre engebeli arazilerin haritası yapılırken daha çok ölçek hatası yapılmaktadır.

Kısaca açıklayacak olursak dünyanın şekli geoit olduğundan dolayı kutup kesimlerin çiziminde hatalar görülür. Belirtilen alan büyüdükçe ve ölçek küçüldükçe yer şekillerinin engebeli olması haritalarda hataların başlıca sebebi olmaktadır.

haritalarda bozulma
haritalarda bozulma

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu