Okul

Tüy Kalem Nedir Nelerden Yapılır

Yazı bulunduktan sonra insanlar ilk önce taşlara kazıyarak bilgileri kayıt ederlerdi. Zamanla kağıdın icat edilmesi ile birlikte üstüne yazı yazmak için ince ve yırtmayacak bir şeylere ihtiyaç duydular. Kuş tüyleri kullanılarak uçlarını mürekkebe değdirerek yazı yazmaları keşfetmişlerdir. Bu sayede tüy kalem geçmiş zamanın en önemli buluşlarından olup yazılar devamlı bununla yazılmıştır. Osmanlı Devleti döneminde dahi çok rastlayabilirsiniz tüy kalemin kullanılmasına.

Tüylerin uçları sivrilterek kalem şeklinin almasını sağlıyorlardı ardından mürekkepten batırarak yazı yazmak için kullanıma hazır oluyordu.

Kuş türlerine göre kaliteleri değişiklik gösteriyor, kuşlardan dökülen tüyler ve koparılan tüyler ile yapılmakta. Genellikle kanat veya kuyruk tüylerini tercih ediyorlardı daha kaliteli olmasından. Genelde ilkbahar aylarında tüyleri sağlamlaşan kuşların sol kanadının dış bölgesinden alarak yaptıkları tüy kalemleridir. Bilinen en kaliteli kuğu tüyleri olup çok nadir bulunurdu genellikle kullanan devlet adamları bilim insanları olmuştur.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu