Okul

Haset Nedir, Zararları Nelerdir?

Hasetlik, bir başkasının sahip olduklarını ve bulunduğu yeri kıskanması çekememezlik yapmasıdır. Hasetlik mal, mülk yanı sıra manevi değerlerden ötürü de olmaktadır. Kişinin başkasının başarısından rahatsızlık duyarak bu tür duygular içerisinde olması hasetlik ettiğini gösterir.

Haset etmek kişiye mutsuzluk, huzursuzluk ve sıkıntı getirir.

Toplum içinde güvensizlik, düşmanlık gibi nefret duyguları ortaya çıkar.

Kıskançlık kişinin ruhsal sağlığını bozarak yanlış kararlar almasına sebep olur.

Sağlıklı iletişim kurmayı önler, sorun yaşamasına sebep olur.

Paylaşma, yardımlaşma ve dayanışma gibi duyguları zedeleyerek zamanla azalmasına sebep olur.

Eş, kardeş, arkadaş arasında huzursuzluğa sebep olur.

Toplumsal olarak güven duygusu zedelenerek insanlar kendini zorda hisseder.

Hasetlik ile ilgili ayetler

Felak / 5.Ve kıskandığı vakit kıskanç kişinin şerrinden sabahın Rabbine sığınırım!

Hasetlik toplumda huzursuzluk verir. İnsan ilişkilerine en büyük zararı vermektedir.

Nisa / 37- Onlar ki hem kıskanır cimrilik ederler hem de herkese cimrilik tavsiye ederler ve Allah’ın kendilerine lütfundan verdiği nimeti gizlerler. Biz kâfirlere alçaltıcı bir azap hazırladık.

Bakara / 109- Ehl-i kitaptan birçoğu arzu etmektedir ki sizi imanınızdan sonra çevirip kâfir etsinler: Hak kendilerine iyice belirdikten sonra bile sırf nefsaniyetlerinden ve kıskançlıktan dolayı bunu yaparlar. Buna rağmen siz şimdi af ile hoşgörüyle davranın tâ Allah emrini verinceye kadar. Şüphe yok ki Allah her şeye kâdirdir.

Nisa / 128- Eğer bir kadın kocasının geçimsizliğinden yahut kendisinden yüz çevirmesinden endişe ederse aralarında bir sulh yapmalarında onlara bir günah yoktur. Sulh hep hayırlıdır. Zaten nefisler kıskançlığa hazırdır. Eğer iyi geçinir ve geçimsizlikten sakınırsanız şüphesiz Allah yaptıklarınızdan haberdardır.

Ahzab / 19- Size karşı kıskançlık ediyorlardı. Derken o korku hali gelince gördün onları ki ölümden baygınlık sarmış kimse gibi gözleri dönerek sana bakıyorlardı. O korku gidince size keskin keskin diller sıyırdılar. Onlar hayra karşı kıskançlık ediyorlardı. İşte bunlar iman etmediler de Allah amellerini boşa çıkardı. Bu Allah’a göre önemsizdir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu