Okul

Kıskançlık Neden Zararlı Bir Duygudur

Kıskançlık en başta toplumsal ilişkilere zarar vererek arkadaşlarımızın yanı sıra yakınlarımıza rahatsızlık veririz. Hasetliğin parçası olan kıskançlık insanları zor durumda bıraktığı gibi psikolojimizi etkiler. Güneş kar ve burun ettiği gibi kıskançlığında arkadaşlığı ve dostluğu yok etmesi gibidir.

İleri boyutlar ulaşan kıskançlık sağlıklı düşünmeyi önlediği gibi ruhsal anlamda bozukluğa sebep olur. Sağlıklı iletişim kurulmasını önleyerek iletişim sorunu yaşamamıza sebep olur. Paylaşma, yardımlaşma, güven gibi bağlılık duygularını zedeler. Kıskanan insanlar çevresindekilere zarar vermekten kaçınmazlar. Hastalık boyutuna ulaştığı zaman neler yapacağını bilemezsin. Eş, kardeş, arkadaşlar arasında huzursuzluğa sebep olur, ailelerin dağılmasına neden olur. İnsanlar sorun yaşadığı gibi normal yaşantısında olumsuzluklara sebep olur.

Başkalarının sahip olduklarını kıskanmamalı, onlar gibi bir yerde olmak istiyorsak eğer kendimizde çalışarak ulaşmamız mümkündür. Haset etmek kendimize olduğu kadar çevremize de zarar vermektedir. İnsanlar için hayırlısını dilemeliyiz. Aklımızda her zaman bizden daha kötü durumda olan insanların olduğunu unutmamalıyız. Kendimizi başkalarına göre kıyaslarsak eğer hayatta mutlu olamadığımız gibi sorunlarda peşimizi bırakmaz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu