Okul

Hastalıklardan Korunma Yolları Nelerdir

Yaz aylarının gelmesi ile hastalıklardan korunma yollarını bilerek karşılaşabileceğimiz hastalıklara karşı önlemler almış oluruz. Hastalıklar yaygınlaşan ve insan hayatını tehdit eden unsurlar içermektedir.

Bağışıklık sistemi; Salgın hastalık ihtimali olan ülkelere gidilmeden önce mutlaka aşı yapılmalıdır. Ülkeye giderken ve geldiği zaman gerekli sağlık kontrollerinden geçerek hastalık taşıyıp taşımadığı öğrenilmelidir. Gerekli olan aşılarını zamanında yaptırarak herhangi bir hastalığa sebebiyet vermemelidir.

Koruyucu ilaçlar; Sağlıklarını korumak adına vücudun direncini arttırmak adına ilaçlar kullanılabilir. Hastalıklardan korunmak için daha kuluçka evresindeyken antibiyotiklerle hastalığın yayılması önlenebilir.

Beslenme; Yediklerimiz ve içtiklerimize oldukça dikkat etmeliyiz. Vücudumuz bir çok vitamine, minerale ihtiyacı olduğunu düşünürsek beslenmesinde hepsini alması gerekir. Tek bir türden yiyecek yerine bir çok çeşit yiyecekle birlikte karnımızı doyurmamız gerekmektedir.

Temizlik; Bedensel ve kişisel temizliğimize devamlı dikkat etmeliyiz. Ellerimizi sürekli olarak yıkayarak mikropların yüzümüze bulaşmasını önleyerek korunmalıyız. Yediğiniz yiyecekler ve içecekler hijyenik ortamlarda üretilmelidir. Meyve ve sebze tüketmeden önce mutlaka yıkanarak temizlenmesi gerekir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu