Okul

Hat Sanatı Nedir?

Hat sanatı, belli bir dekoratif öğenin üzerine görselliği bozulmadan uyumlu şekilde yazı yazma sanatıdır. Ahenkli ve uyumlu şekilde sanatı ortaya çıkarmaktadır. Belli yazı stili ile hat türünün üzerine el veya alfabe olarak tanımlanmasıdır.

Hat kelimesinin yanına sanat eklendiği zaman ortaya çıkmıştır. Güzel yazı anlamında insanların beğenileri ve istekleri doğrultusunda kendisi gösterilir. Görsel sanat üzerinde yapılan güzel yazı ile sanattır. İslam toplumunda hat sanatı oldukça önem kazanmıştır. İnsanlar tarafından beğenilerek sanatla ilgilenen kişilere büyük ilgi gösterilmiştir. İçlerindeki güzellikleri ve anlatmak istediklerini becerileri ile hatlara dökmektedirler.

Modern zamanda hat sanatı soyut şekilde kendisi ifade edilir. Güzel sanat eserlerinin geniş olarak kullanımı doğrultusunda yaygınlaşmıştır. Güzel sanatların kendisini göstermesi klasik yazı türlerinden uzaklaşarak modern hat sanatçılığı gelişme sağlamıştır. Hat sanatlarında doğaçlama olarak belli bir tasarımlara yazılar yazılabilir. Düzgün ve birbirlerini sağlayan uyumlu şekilde olması gerekmektedir.

Hat sanatı icra edilirken kullanılan malzemeler;
Kalem: Sanatın yapılması için temel malzemedir. Sanat kullanılırken genellikle kamış kalemleri kullanılarak yazılır. Kamış uçlu kalemler ile daha net şekilde sanat yapılmaktadır. kalem yontularak belli bir açıdan kesilmeler olmaktadır.

Mürekkep: Hat sanatının kullanımı için özel mürekkepler kullanılmaktadır. Sanatın uygulanması için akıcı biçimde yazılmasını sağlayan mürekkep türüdür.

Kağıt: Özel hamurlardan hazırlanan kağıtlardan yapılmaktadır. Mürekkebi dağıtmayarak akıcı bir şekilde gösterecek imkanlar sağlamaktadır. Ahar denilen madde sürülerek hat sanatı uygulanır.

Hokka: Mürekkep içinde cam ve pişmiş topraktan oluşturulan maddedir. Kalem sokulduğu zaman mürekkep bozulmasın ve hokkanın içine lıka denilen ipek konarak hazırlanır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu