Hava Kirliliğine Neden Olan Gazlar ve Zararları

Hava Kirliliğine Neden Olan Gazlar, Havada Bulunan Gazların Zararları insan sağlığını hangi derecede etkilediğini öğrenebiliriz. Havada gözle göremediğimiz bir çok zararlı gaz bulunmaktadır.

Hava kirliliğinin sebeplerinden biriside ortaya çıkan gazlardan dolayıdır. Suni gazlardan dolayı havaya bulaşan kirlilik artış göstermektedir. Yeraltı madenlerinden çıkartılan petrol ilk sırada gelmektedir. Petrolün motorlu araçlarda kullanımı her geçen nüfusun artması ile yüksek oranda artış görülüyor.

Azot Oksitler: Enerji santralleri ve motorlu araçların egzozundan yayılmaktadır. İklimi değişikliğini ve küresel ısınmayı tetiklemektedir. İnsan sağlığı için solunum yolu hastalıkları, akciğer ve karaciğer hastalığına neden olur.

Karbon Oksitler: Fosil yakıtlardır bunlar yangınlar sonucunda ortaya çıkan CO2 gazının yayılması sonucunda olur. Kirletici etkisi olup insanların refleks yavaşlamasına sebep olmaktadır.

Hidrokarbonlar: Yanıcı madde ile çalışan araçlar tarafından havaya karışmaktadır. Göz ve solunum yolu hastalıklarına sebebiyet olur.

hava kirliliği

CEVAP VER

Yorum*
İsminiz*