Okul

Hava Şartları İnsanların Yaşantılarını Nasıl Etkiler

İnsanlar günlük yaşamında içinde bulunduğu çevreninde etkisinde kalır. Yaşadığı çevrenin kendisi için uyumlu olması daha hareketli güzel zaman geçirtirken, sevmediği bir çevrede daha içine kapanık canı sıkkın halde olur. Havaların değişken olması insanlarında yaşantılarına etki yaratmaktadır. Genetik olarak anne ve babadan alınan genler sonucunda kişilik haline bürünür.

Çevresel etkiler canlıların adapte olma sürecini etkiler. Yağmurlu soğuk bir havada insanlar içine kapanık olurlar. Normale göre çok daha pasif kaldıkları gibi geride dururlar. Sıcak havalarda daha hareketli, cıvıl cıvıl hal alırlar

Soğuk iklimde yaşayan insanların görünümleri açık tenli ve uzun boylu oldukları gözlemlenmiştir. Sıcak iklimin olduğu yerlerde insanların esmer ve küçük boylu oldukları görülmüştür. Bölgelere göre kişilerin görünüşlerinde değişiklikler yaşanır.

Sürekli yağış altında olan yerler insanlar yaşamlarını ona göre belirleyerek devam eder. Sıcak yerlerde yaşayan insanlarda kerpiçten yapılan evlerde yazın serin, kışın sıcak olarak yaşarlar. Kendi yaşamlarını hava şartlarına göre değiştirebilirler. Yemelerinden içmelerine kadar insanlar yaşadıkları iklime göre belirler. Sıcak olan bölgelerde genelde hafif yiyecekler tüketilirken, kışın ağır geçtiği yerlerde yağlı yiyecekler tüketilmektedir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu