Okul

Metro Nedir? Tarihçesi

Büyükşehirlerde trafik yoğunluğunu azaltmak için yeraltına açılan tünellerden ulaşım sağlanması için elektrikli trenlere metro denir. Metrolar yeraltından hareket ederek yolcu taşımacılığı yapar. Yoğun trafikte saatlerce takılıp beklemek istemeyenler metroları kullanarak ulaşımlarını zaman kaybı azaltırlar. Günümüzde en büyük metro tünelleri New York, Londra, Paris, Moskova gibi şehirlere kurulmuştur. Şehirlerin altı tünellerle kazılarak ulaşımın her noktaya sağlanması planlanır. Şehirlerin nüfusları milyonları aşması ile yürünecek adım, yoğun trafiğin olması metrolara ihtiyaç duyulmasına neden olmuştur.

Metro tarihçesi
İlk olarak metro tünelleri 1863 yılında Londra’da faaliyete geçmiştir. İlkel yöntemlerle birlikte çalışan metrolar buhardan yararlanırlardı, kolay menfezler bulunmaz ve ulaşım tehlikeli zorlu geçerdi. 1890 yılında elektrikli metroların kullanımı başlandı. Tehlikeler azaldığı gibi ulaşım daha kolay hale getirilmiştir. Gelişen teknoloji ile beraber Londra tünellerindeki metrolar gelişerek güvenilir, rahat, hızlı hale getirilmiştir.

Dünyanın en büyük yeraltı trafik ağı New York’a kurulmuştur. İlk faaliyete 1904 yılına başlayarak elektrikli trenler hizmet vermeye devam etmiştir. Ağırlık bakımından şehrin altı trafiğe bağlı olarak güvenli ulaşım sağlamaktadır.

Metro trafiğinde sistemler tam otomatik şekilde çalışır. Vagonların hareket etmeleri, elektrik verilmesi, kapıları, istasyonlara ulaşınca açılıp kapanması otomatik şekilde gerçekleşir. Saat gibi sistemler yerinde çalışarak sorunsuz şekilde görevlerini yerine getirir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu