Okul

Hayvan Sevenler Derneğinin Amacı Nedir

Günümüzde sayıları git gide artan hayvan sever vatandaşlarımızın bir araya gelip oluşturdukları topluluklardır. Bu dernekler kişisel hiçbir çıkar olmaksızın hayvanların refah ve mutluluğu için çalışmaktadırlar. Günümüzde hemen hemen her ilde en az bir hayvanları koruma derneği bulunmaktadır. Her ne kadar sayıları artış gösterse de kentleşme hızının artışı hayvanların yaşama alanlarının tahrip edilmesi canlıların buna adapte olamamaları ve vahşi hayvanları büyük ölçüde sayılarının azalmasına neden olmaktadır.

Buna ek olarak bilinçsiz ve kaçak avlanma sonucu birçok soyu tükenme seviyesindeki hayvanlar risk altındadır geçmişte topraklarımızda yaşamış ama günümüzde soyu tükenmiş veya tükenmekte olan birçok canlı bulunmaktadır. Birçok bilinçsiz vatandaşın heves edip aldığı hayvanları sonradan bakamayıp sokağa salması ve kötü niyetli vatandaşların hayvanları kendi zevkleri uğruna dövüştürüp veya zarar vermeleri sonucunda derneklerin yetersiz kaldığı da bir gerçektir.

Birçok dernek bu konu hakkında harekete geçmiş vatandaşları bilinçlendirme konusunda faaliyetlerde bulunmaktadırlar ayrıca güvenlik güçleriyle beraber çalışıp kaçak avlanma yapanları hayvan dövüşleri düzenleyenleri tespit ve engelleme çalışmalarında bulunmaktadırlar

Derneklerde çalışanlar 

Hayvan sevenler olarak hiçbir ücret almadan derneklerde  gönüllü olarak çalışmaktadırlar. Yapılan etkinliklerde görev alıp veya yemleme noktaları oluşturarak düzenli yemleme çalışmalarında görev almaktadırlar.

Derneklerin gelirleri 

Çoğunlukla yapılan hayır seven vatandaşların bağışları ve katkılarıyla yürütülmektedir. Ek olarak yapılan etkinliklerin gelirleri de derneğe artı bir gelir sağlamaktadır.

Derneklerin yaptığı çalışmalar ve faaliyetleri:

Hayvan sevenler derneklerinin yürütmüş olduğu çalışmaların başında barınak da yaşam mücadelesi veren hayvanların daha iyi şartlarda yaşamlarını sürdürmeleri gelir. Bunun için yem, ilaç, barınma gibi ihtiyaçlarını karşılamaya yönelik faaliyetleri bulunmaktadır. Ayrıca barınak dışında sokak da veya arazide yaşamlarını sürdürmeye çalışan hayvanların ihtiyaçlarını karşılamaya çalışmaktadırlar bunların dışında vahşi yaşamdaki hayvanların korunmasında büyük çaba sarf etmektedirler.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu