Hayvanlar Alemi

Hayvanat Bahçesinde Hayvanlar Nasıl Bakılır

Hayvanat bahçesinde hayvan bakımı, gerek hayvanların rahatını sağlamak gerekse hayvan türlerini korumak açısından son derece titizlikle yapılır. “Hayvan bakıcısı” olacak kişiler öncelikle hangi hayvan türüne bakacaklarsa ona özel eğitimden geçirilirler. Daha sonra gerekli sınavlara tabi tutulurlar. Başarılı olduklarında da “Panda bakıcısı” ya da “Aslan bakıcısı” gibi unvanları alırlar.

Hayvan bakıcısı olmak için sadece teknik bilgileri bilmek yeterli değil. Hayvanların beslenme ihtiyacından başka sevgi ve oyun gibi ihtiyaçları da vardır. Özellikle birçok hayvanı ayakta tutan en önemli şeylerden biri de onlara sevgi göstermektir. Yani hayvan bakıcısı olmak için öncelikle hayvan sever de olmak gerekiyor.

Hayvanat Bahçesindeki Hayvanların Yiyecek İhtiyacı Nasıl Sağlanır?

Etçil ve otçul olan hayvanların yiyeceklerinin karşılanması kolaydır. Anlaşmalı yerlerden etçil hayvanlar için bolca et getirilir. Otçul hayvanlar da otlak alanlardan yiyecek ihtiyaçlarını karşılarlar. Ancak böcek yiyen hayvan türleri için bazı özel yöntemler vardır. Bu böcek yiyen canlılar için ayrı bir ortamda çekirge, sinek, un kurdu gibi canlılar yetiştirilir. Daha sonra yetiştirilen bu canlılar, böcek yiyen hayvanlara verilir. Özellikle bazı kuş türlerinin devamı için böcek yetiştiriciliği önemlidir.

Hayvanat Bahçelerindeki “Yiyecek Vermeyiniz” Uyarısı

Her hayvanın kendine özgü bakımı ve beslenme saati vardır. Hayvanların yetersiz beslenmesi kötü bir şey olduğu kadar fazla beslenmesi de iyi bir şey değildir. Çünkü hayvanat bahçelerinde her hayvanın bünyesine göre yemek saatleri belirlenir ve hayvan bakıcıları o saatlere göre hayvanları beslerler. Hangi hayvanın ne yemesi gerektiğine ve ne yememesi gerektiğine hayvan bakıcıları dikkat ederler. Bazı hayvanların belirli yiyeceklere karşı alerjilerinin olması da oldukça dikkat edilen bir konudur. Bu yüzden hayvanat bahçelerinde insanların görebileceği her yere “Hayvanlara Yiyecek Vermeyiniz” uyarısı asılır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu