Ülkemizde Ticareti Etkileyen Başlıca Etmenler Nelerdir

Ticaret ülkenin ekonomik olarak can damarıdır. Ülkeyi kalkındıran ve geliştiren, ekonomisin güçlendiren, ihtiyaçlarını karşılayan ticaret yapmasıdır. Ticarete açık ve geniş hacme sahip ülkeler yeni dünyaya yön vermektedir. Güçlü ve refah duygusu oldukça gelişmiş olduğu gibi iyi eğitim, sağlık hizmeti, ekonomik güce sahiplerdir.

Ülkemiz ticaret sektöründe önemli yere sahiptir. Bunların başında iklim, ulaşım, nüfus yoğunluğu ve coğrafi koşullar belirlemektedir. Uygun alanlarda ticaret çok daha rahat ve etkin şekilde yapılır. İhtiyaçların karşılanması ticaretinde gelişmesini sağlamaktadır.

Nüfus yoğunluğu olması çalışacak iş gücünü de sağlar. Ulaşım faaliyetleri coğrafi bölgelere göre gelişmiş olması gerekir. İklimin elverişli olması yıl boyunca ticaretin yapılmasına olanak sağlar. Tarım faaliyetlerinin kısıtlı olması ticaret ve sanayi alanında hammadde üretileme hale gelir. Ticaret kısıtlanır ve ülke genelinde zayıflamış hale gelecektir.

Nüfus yoğunluğu fazla olması iç ve dış ticaret faaliyetlerini arttırır. Ekonomik olarak gelişmelerin sağlanması için gerekli olmaktadır. Ticaret için yeni girişimlere ihtiyaç duyulur, gerekli kaynaklar devlet ve bankalar tarafından sağlanarak yeni iş istihdamları yaratılır. Üretim arttıkça yurtdışına ithalde artış gösterir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz