Okul

Hayvanları Koruma Günü Hakkında Yazı

Hayvanları korumak insanlar için en büyük değerlerden görülmektedir. Biz hayvanların etinden, sütünden ve onların gücünden faydalanarak hayatımızı kolaylaştırırız. Yaptıkları her şey ile bize yol göstererek yardımcı olmaktadırlar. Gübreleri dahi hayvanların dışkılarından elde ederiz. Bizim yaşamımızda kolaylık sağlanması için yaratıldıklarını her halükarda görebiliyoruz. Geçmişte yararı olan hayvanların yok edilmesi aslında bilerek kendi geleceğimize zarar vermekle eşdeğerdir. Çevremizdeki hayvanlar at, eşek, öküz, inek, koyun, kedi, köpek vb. insanların yaşamlarında önemli yere sahiptir.

Dağda ve kırsal alanlarda yaşayan köpek, aslan, kurt, kaplan gibi hayvanlar ise doğanın dengesini korumakla yükümlülerdir. Hayvanlar besin ihtiyaçları karşılamak için birbirlerini yiyerek zincirin sorunsuz şekilde işlemesini sağlıyor.

Bazı hayvanlar dostumuz olarak hayatımıza dahil olurlar. Kedi, köpek, hamster, tavşan, muhabbet kuşları vb. canlıları ev ortamında besleyebiliyoruz. Bizlere arkadaşlık ederek boş zamanlarımızı en güzel değerlendirdiğimiz canlılardır. Onların hayatını ve tepkilerini tanımaya çalışarak adeta beden dilimiz ile karşılıklı anlaşabilir olduk. Her hayvan gibi dostlarımız bizim için koruma görevinde ve yol göstericimiz olabiliyor. Doğadaki bütün canlılar gibi hayvanlarda yaşamlarını sahiplerinin ve doğal ortamlarda olmasını ister.

Canlıların yaşamlarını tehdit eden insanlar olup onların yuvalarına zarar vermekteyiz. Küresel ısınma dahi kutuplarda bulunan canlıları etkileyerek kendilerine yeni yaşam alanları aramalarına sebep oluyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu