Okul

Hayvanları Koruma Günü İle İlgili Yazı

Hayvanlarından etinden, sütünden ve özelliklerinden çeşitli şekillerde faydalanmaktayız. Binlerce yıl faydalandığımız gibi günümüze dahi bize sunduklarından yararlanırız. Hayvanları korumak, sahip çıkmak, iyi bakılmaları için çaba göstermemiz gerekiyor. Dünyanın çeşitli ülkelerinde hayvanları korumak için çaba gösteriliyor. Hayvanların da çeşitli haklara sahip olabileceği ve değer görebileceğini düşünen insanlar tarafından harekete geçilmiştir.

1822 yılında İngiltere’de toplanan hayvan sever bir grup, Hayvanları Koruma Birliği’ni kurmuşlardır. Faaliyetlerini dünya çapında yaymak için etkinlikler, çalışmalar, tanıtımlar düzenlemişlerdir. 1908 yılında ülkemizde de kurularak faaliyete başlamıştır. Derneğin en temel amacı insanlar ve hayvanların değer görmeleridir. Hayvanlara gerektiğinden daha az değer gösterilmesinin gelecek nesilleri nasıl etkileyeceğini gösterir. Dünyanın çeşitli ülkelerinde Hayvanları Koruma Dernekleri kurulmuş çalışmalar yapmışlardır. Dünya Hayvanları Koruma Federasyonu kurularak dünya çapında çalışmalar yürütmüştür.

Hayvanları Koruma Derneği ülkemizde 1955 yılında kurulmuştur. 4 Ekim, Uluslararası Hayvanları Koruma günü kabul edilmiştir. Hemen hemen tüm dünyada aynı tarihte kutlanmaktadır. Ülkemizde ilköğretim, ortaöğretim alanında 4 Ekim günü kutlamalar yapılır. Günün anlam ve önemi aktarılarak gelecek nesillere hayvan sevgisi aşılanır. Her canlı sevilmek, yaşamak, mutlu olmak ister. Sadece insanlara özgü duygu olmadıklarından dolayı tüm insanlığa aittir. Canlılar arasındaki sevginin gelişmesi için el uzatan taraf olunmalıdır. Hayvanların bakımı, beslenmesi, korunması gibi ihtiyaçları karşılanmasında insanların sorumlulukları vardır.

Hayvanların bize sağladığı faydaları unutmamalıyız. İnsanlar olduğu kadar hayvanlarında değer görmesi bizi geleceğe taşır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu