Okul

Hayvanların Beslenme Şekilleri Nelerdir

Hayvanlar besin ihtiyaçlarını çevrelerinde bulunan bitki ve canlı türleriyle karşılamaktadır. Hayvanların beslenmesinde karbonhidratlar, yağlar, proteinler, mineraller ve vitaminler önemli rol üstlenmektedir. Hayvan türleri yaşamlarını sürdürebilmek için en gerekli karbonhidrat ve yağdır. Vücutları tüm ihtiyaçları karşılamış olacaktır.

En çok enerjinin yağ ve karbonhidrat olacağından beslenme olarak çevrelerindeki canlılardan faydalanırlar. Otçul hayvanlar bitkileri tüketerek vücutlarında sentezlenerek gerekli olan enerji karşılanır. Etçil hayvanlar diğer canlı türlerini avlayarak beslenip gerekli ihtiyacını karşılar. Canlı türü doğadaki canlı türlerinden yararlanarak bütün ihtiyaçlarını kolaylıkla karşılamışta olur. Besin ihtiyaçları bu sayede karşılanarak canlı yaşamını devam ettirebilir.

Hayvanların ihtiyaç duyduğu diğer besin türü protein kaynağıdır. Proteinlerin parçalanması aminoasitlerin ortaya çıkması, mineral ve değişen miktarlarda hayvan vücudu önemli olur. Fosfor, magnezyum ve kalsiyum hayvanların kemik ve dişleriyle ortaya çıkar. Sodyum, potasyum hayvanların kaslarının kasılması sonucunda sinirsel iletimleri için önemlidir. Vitaminler vücutlarının çalışması ve gerekli vitaminlerinin karşılanması için fazlasıyla önem taşır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu