Okul

Sigara Kullanımının Kanser Üzerindeki Etkisi Nedir

Sigara insan sağlığını ciddi anlamda tehdit eden zararlı maddeleri barındırmaktadır. Sağlık problemlerinin en tehlikesi olan kanseri tetikler. Sigara kullanımına uzun yıllar boyunca maruz kalınmasıyla kansere yakalanma riskinde artış gösterecektir. Kanser ciddi öldürücü hastalık olduğu gibi her yaştan insanı etkileyebilir.

Tütün mamullerinin tüketimi akciğer kanserinin başlıca sebebidir. Kansere yakalanan kişiler genellikle sigara gibi tütünden üretilen ürünleri kullandıklarındandır. Sigara kullanımı kanser riskini arttırarak tedavisi zor hastalıklara sebep olmaktadır. Kalp, akciğer ve genel anestezi alanında komplikasyonların oluşumunda sigara etkilidir. İnsan sağlığını tehdit ederek yaraların iyileşmesini geciktirir, yara ve enfeksiyonları beraberinde getirmektedir. Sigaranın bırakılması geçte olsa hastalıkların ilerlemesini önler. Sigara içen kişilerin dişlerinde sararma, ağızda yaralar, tat alma duyusunda azalma, kilo verme, yorgunluk hissi yaratır. Kanser hastaları genelde ölümle karşı karşıya kalarak sağlık sorunları yaşamaktadır. Kanserin önüne geçilmesi için beslenmeye dikkat edilmesi gerekli olmaktadır.

Tedavisi mümkün olmayan hastalık olarak görülmesi insanların daha dikkatli olması gerektiğini gösterir. Tütün ürünlerinden uzak kalarak kanser riskinden korunmaları mümkündür.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu