Okul

Helal Haram Günah Sevap Nedir Kısaca

İslam dinini bir çok yönüyle tanıdık. Dünya hayatının olması gibi geçtiği zamanlarda ahiret hayatını unuttuk. Yaşamların kolay bir şekilde neticelenmesini sağlayan değerleri unutmuş olmamız bizim için olumsuzdur. Hayatımızı düzene sokarak dinimize bağlı şekilde devam ettirmeliyiz. Dinimiz aynı zamanda bize bazı değerleri öğretmiştir. Bunlar; helal, haram, günah, sevap’tır.

Haram: Allah’ın doğrudan olarak insanlara yasakladıklarıdır. Savaşlar, katil olmalar, adaletsizlik, kul hakkı, domuz gibi hayvanların yenmesi. Haram olanlar günah sayılarak uzak durulması gerekenlerdir. Yapılması durumunda dünya ve ahiret hayatında bizi olumsuzluklar bekler.

Helal: Yapılması doğru kılınan işlerdir. Örneğin hayvanlar kesilirken doğru şekilde belirtildiği gibi kesilmeleridir. Yapılması durumunda sevap kazandıran değerler olmaktadır. Dünya ve ahiret hayatında bize değer kazandıracaklardır.

Günah: Allah tarafından yasaklanan iş, oluş ve hareketlerdir. Yapılmaması gereken şeylerin yapılması günah sayılmaktadır. Haram sayılan şeylerde aslında günahdır. İslam dininin inancının temelinde günah işlenmemeli sevap olanların yapılması gerekir. Günah sayılan her şeyden uzak durulmalı, yapılsa dahi tövbe edilerek uzaklaşılmalıdır.

Sevap: Allah’ın emrettiği, peygamberlerin tavsiye ettiği davranışlardır. İş, oluş ve hareketlerin sonucunda sevap kazanılır. Ahiret hayatını güzel geçirmek isteyenler sevap sayılanları yerine getirirler.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu